WP-CLI – Ovládání WordPress z příkazové řádky

Pokud byste se mě před dvěma roky zeptali, co to je WP-CLI a k čemu slouží, řekl bych vám, že úplně přesně nevím a že to je něco s WordPress a příkazovou řádkou.
Časy se ale mění, a dnes používám WP-CLI denně na aktualizaci webů, správu pluginů, optimalizaci rychlosti a mnoho dalšího.

WP-CLI vám umožní ovládat spoustu aspektů WordPress z příkazové řádky. Stačí se připojit přes SSH na server, nainstalovat (k tomu budete potřebovat root přístup), a pak už můžete využívat všech možností, které WP-CLI nabízí.

K čemu se tedy WP-CLI hodí? Zde je několik příkladů:

Instalace pluginu

wp plugin install bbpress --activate

Aktualizace pluginu

wp plugin update bbpress --version=dev

Nahrazení řetězce v databázi (opravdu de hodí při migraci webů z testu nebo změně adresy webu)

wp search-replace 'http://example.dev' 'http://example.com' --skip-columns=guid

Vytvoření uživatele

wp user create bob bob@example.com --role=author

Optimalizace rychlosti WordPress webu

WP-CLI je možné použít i k optimalizaci rychlosti webu – příkaz profile vám umožní přesně zobrazit, jak dlouho se načítají jednotlivé části WordPressu, a zjistit tak, kde je příčina pomalého webu.

wp profile stage --all

 

Dalším využitím WP-CLI jsou skripty, které dlouho běží, a pokud by se pustili na webu, skončili by na timeoutu. Protože WP-CLI běží v terminálu, můžete využít všech výhod WordPressu a zároveň všech výhod serverových skriptů. Přidání vlastního příkazu je poměrně jednoduché a je výborně popsáno v dokumentaci.

Přehled všech příkazů WP-CLI je poměrně obsáhlý a nabízí spoustu dalších využití pro různé scénáře.

Pokud budete chtít poradit s dalšími možnostmi využití WP-CLI nebo s čímkoli okolo WordPressu, neváhejte se na mě obrátit.

Přidat komentář